Afty

Afty to najczęściej niewielkie ubytki błony śluzowej jamy ustnej w postaci okrągłych lub owalnych nadżerek. Są pokryte białym nalotem i mają czerwone obrzeże. Najczęściej zlokalizowane są na śluzówce policzków lub warg. Mimo swoich niewielkich rozmiarów afty są zmianami niezwykle uciążliwymi i bolesnymi, utrudniają normalne funkcjonowanie i obniżają komfort życia. Nawet zwyczajne czynności, jak spożywanie słonych lub kwaśnych potraw, picie gorących napojów czy mycie zębów przysparzają wiele bólu. Na szczęście w większości przypadków afty goją się samoistnie w przeciągu kilkunastu dni.

Afty to stosunkowo częsta przypadłość zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci - według szacunków co trzeci z nas doświadczył tej przykrej dolegliwości przynajmniej raz w życiu. Jednak do tej pory nie są znane bezpośrednie przyczyny pojawiania się aft. Wiadomo jednak, że na ich powstawanie ma wpływ wiele czynników, a także to, że mogą towarzyszyć one niektórym chorobom.

Do przyczyn powstawania aft zalicza się:

  • uraz mechaniczny, np. otarcie czy skaleczenie, które powstają podczas mycia zębów, przygryzienia lub spożywania posiłków
  • alergie pokarmowe
  • zaburzenia autoimmunologiczne
  • nieprzestrzeganie zasad higieny jamy ustnej
  • niedobór witamin i składników mineralnych, takich jak witamin z grupy B, żelaza i cynku
  • niektóre choroby (choroba Crohna, celiakia, choroba refluksowa, zakażenie wirusem brodawczaka, zakażenie wirusem opryszczki czy infekcje grzybicze)

Jeśli afty nie goja się lub pojawiają się częściej niż raz w roku należy skontaktować się ze stomatologiem. Niezależnie od diagnostyki i ewentualnego leczenia ogólnoustrojowego, należy także rozpocząć leczenie miejscowe przy pomocy preparatu przeciwzapalnego i antyseptycznego, izolującego zmianę od czynników drażniących, który zabezpieczy aftę i ochroni w ten sposób przed bólem. W okresie leczenia należy zrezygnować z gorących napojów, zbyt ciepłych pokarmów i alkoholu. Unikać trzeba również kwaśnych, słonych lub mocno przyprawionych potraw i innych dań, które mogą doprowadzić do podrażnienia jamy ustnej.