Chirurgiczne usuwanie zmian błony śluzowej jamy ustnej

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym pozwalają zdiagnozować nie tylko próchnicę zębów czy choroby dziąseł, ale też zmiany patologiczne błony śluzowej jamy ustnej. Przybierają one formę guzów, wrzodów lub torbieli. Najczęściej nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia dla życia pacjenta, co nie oznacza, że nie powinno się ich leczyć. Usuwanie łagodnych zmian w jamie ustnej dotyczyć może m.in. włókniaków, naczyniaków czy torbieli zastoinowych gruczołów ślinowych.

Do najczęściej występujących łagodnych guzów usuwanych w gabinecie stomatologicznym należą włókniaki. Cechują się one bardzo charakterystycznym wyglądem – są niewielkie, zwykle o średnicy nieprzekraczającej kilkunastu milimetrów, posiadają okrągły kształt i kolor podobny do błony śluzowej. Ich powierzchnia zazwyczaj pozbawiona jest wypukłości, a struktura jest elastyczna. Włókniaki nie wywołują dolegliwości bólowych i krwawienia. Zazwyczaj pojawiają się na błonie śluzowej policzka lub w okolicy języka.

W obrębie błony śluzowej jamy ustnej mogą występować także torbiele małych gruczołów ślinowych. Przyjmują one formę drobnych woreczków lub wzgórków wypełnionych przejrzystym, galaretowatym płynem, przybierając niekiedy lekko niebieskawe zabarwienie. Są dobrze odgraniczone od otoczenia, a błona śluzowa je pokrywająca jest napięta. Powstają na skutek zablokowania ujścia gruczołów śluzowych, drobnego urazu czy stanu zapalnego – najczęściej odpowiada za nie przygryzienie lub nawykowe przygryzanie warg. Torbiele ślinowe (mucocele) nie powodują bólu. Pojawiają się z reguły na wargach, ale też pod językiem lub na błonie śluzowej policzków.

Istnieją sprawdzone metody chirurgicznego usuwania łagodnych guzów jamy ustnej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny. Niezwykle ważne dla zdrowia pacjenta jest wysłanie materiału do badania histopatologicznego. W ten sposób lekarz może upewnić się, czy w danym przypadku nie ma do czynienia z nowotworem złośliwym, wymagającym włączenia innych procedur leczniczych.

Pamiętajmy, aby zwracać uwagę na każdą niepokojącą zmianę w obrębie jamy ustnej. Usuwanie łagodnych guzów jamy ustnej przeprowadzane przez doświadczonego chirurga stomatologicznego pozwala szybko i skutecznie uporać się z niepokojącymi zmianami.