Implanty zębowe

Coraz więcej osób marzy o pięknym i pełnym uśmiechu, a ten nierzadko pomaga w życiu prywatnym czy zawodowym. Jednak wciąż dużym problemem są braki w uzębieniu, które dotykają wielu z nas. Aktualnie najlepszą odpowiedzią na utratę zęba jest wszczepienie implantu, które przynosi korzyści niedostępne przy zastosowaniu innych metod leczenia protetycznego. Wciąż udoskonalane techniki i wykorzystywane materiały sprawiają, że implant najlepiej zastępuje naturalny ząb, przywracając pacjentom pełen komfort i estetykę uśmiechu.

Czym są implanty zębowe?

Implant zębowy to niewielka śruba, która jest wszczepiana przez chirurga stomatologicznego w kość w miejscu brakującego zęba. Implant zastępuje korzeń zęba i stanowi podstawę do odbudowy korony zęba.

Czy implanty zębowe są bezpieczne?

Najczęściej używane w stomatologii są implanty tytanowe. Tytan to metal, który jest tolerowany przez ludzki organizm (czyli charakteryzuje się tzw. biozgodnością/biokompatybilnością), dzięki czemu dobrze integruje się z tkanką kostną pacjenta. Jednocześnie tytan jest bardzo wytrzymały i nietoksyczny, co sprawia, że implant zębowy może służyć przez całe życie. Coraz większą popularność zdobywają także implanty stomatologiczne wykonane z cyrkonu – ten minerał także jest bardzo odporny, a przy tym kolorem odpowiada tkankom zęba. Dzięki temu nawet w przypadku cofnięcia się linii dziąseł pozostaje on praktycznie niewidoczny. Niezależnie jednak od wyboru materiału, z którego zbudowany jest implant, wszystkie one są biozgodne – nie aktywują odpowiedzi immunologicznej i ułatwiają komórkom naszego organizmu osiedlanie się na wszczepionym materiale, dzięki czemu implanty stanowią solidną podporę dla przyszłej odbudowy protetycznej.

Czym grożą braki w uzębieniu?

Uzupełnienie brakujących zębów jest niezwykle ważne nie tylko z perspektywy estetyki uśmiechu i rysów twarzy, lecz także z uwagi na postępujący zanik kości. Brak fizjologicznego obciążenia prowadzi do stopniowej degradacji tkanki kostnej, co negatywnie wpływa zarówno na sąsiadujące zęby, jak i możliwość wszczepienia implantu w przyszłości. Dlatego warto pamiętać, aby po utracie zęba – niezależnie od powodu – możliwie szybko podjąć leczenie implantologiczne. To właśnie implanty zębowe są jedyną metodą, która hamuje proces zaniku kości. Mosty czy protezy nie rozwiązują tego problemu, a komfort ich używania spada wraz z postępującą degradacją tkanki kostnej. Zanik tkanki kostnej po utracie zęba wpływa również negatywnie na nasz wygląd. Policzki, pozbawione naturalnego podparcia, zapadają się i pojawiają się na nich zmarszczki, dodając nam lat. Nie sposób także nie wspomnieć o tym, że kolejnymi powikłaniami utraty zębów są zaburzenia w stawie skroniowo - żuchwowym czy problemy ortodontyczne.

Jak wygląda procedura wszczepienia implantu?

W naszej klinice proces wszczepiania implantu przeprowadzany jest przez dra n. med. Łukasza Konopkę, specjalistę chirurgii stomatologicznej z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu implantologicznym.

Implant umieszczany jest przez lekarza w kości w miejscu brakującego zęba. Gwintowana powierzchnia implantu gwarantuje jego stabilność. Takie ukształtowanie samego implantu, jak i jego porowata powierzchnia, umożliwia komórkom naszego organizmu zasiedlenie implantu i jego zintegrowanie z kością żuchwy lub szczęki. Zabieg wszczepienia implantu trwa często nie dłużej niż standardowa wizyta u stomatologa, a poprzedzone jest konsultacją chirurgiczną i badaniem radiologicznym, które pozwala zakwalifikować pacjenta do leczenia implantologicznego.

Ile trwa gojenie się implantu?

Rekonwalescencja dziąsła w miejscu wszczepienia implantu trwa do dwóch tygodni, natomiast proces integracji implantu z kością trwa od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie lekarz przystępuje do odbudowy zęba. W wielu przypadkach możliwe jest zastosowanie odbudowy tymczasowej, która pozwoli ukryć brak w uzębieniu do czasu pełnego zrośnięcia się implantu z kością.

Implant zęba – czy boli?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez naszych pacjentów. Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, które jest wystarczające, aby zapewnić pacjentowi pełen komfort. Ból po wszczepieniu implantu ustępuje po zastosowaniu rekomendowanych leków przeciwbólowych i nie powinien utrzymywać się dłużej niż kilka dni. W procesie rekonwalescencji pomocne są również zimne okłady i półpłynna dieta. Pełna lista wskazań zostaje omówiona przez chirurga i przekazana pacjentowi podczas wizyty. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości pozostajemy do pełnej dyspozycji pacjenta.

Czy trzeba wymieniać implanty zębowe?

Z uwagi na niewielkie ryzyko odrzucenia implantu oraz biokompatybilność stosowanych materiałów, implant stomatologiczny może służyć nawet całe życie. Odpowiednia pielęgnacja i regularne wizyty kontrolne pozwolą uniknąć problemów i cieszyć się pięknym uśmiechem.

Implant a inne uzupełnienia protetyczne

Implanty zębów mają tę główną przewagę nad innymi rozwiązaniami protetycznymi, że hamują proces zaniku kości, dzięki czemu chronią pozostałe zęby przed rozchwianiem. Ruchome protezy zębowe należy wymieniać z uwagi na ich szybsze zużycie oraz wynikające ze wspomnianego zaniku kości niedopasowanie do linii dziąseł. W wyniku tego niedopasowania proteza rusza się i wchodzą pod nią resztki pokarmu. Implanty są również korzystniejszym rozwiązaniem niż mosty protetyczne, ponieważ ich założenie nie wymaga ingerencji w sąsiadujące zęby.

Jeśli borykasz się z brakami w uzębieniu i chcesz uchronić się przed dalszymi konsekwencjami utraty zęba, umów się na konsultację implantologiczną w Dentest Clinic. Nasz doświadczony zespół w przystępny i wyczerpujący sposób przedstawi tę metodę leczenia, plan postępowania i łączne koszty związane z uzupełnieniem braków zębowych. Warto pamiętać, że założenie implantu to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu, a także – i przede wszystkim – inwestycja w zdrowie jamy ustnej i ustrzeżenie się przed utratą kolejnych zębów.