Jak wygląda praca higienistki stomatologicznej?

Witajcie nasi aktualni i przyszli Pacjenci – z tej strony higienistki Dentest Clinic. Chcemy Wam pokazać, jak wygląda nasza praca w klinice oraz co możemy zrobić, aby Wasze uśmiechy były promienne i śnieżnobiałe!

Jesteśmy ekspertkami w zakresie zdrowia zębów i dziąseł. Specjalizujemy się w dbaniu o prawidłową higienę jamy ustnej Pacjentów oraz przeprowadzamy Was przez niektóre zabiegi profilaktyczno-lecznicze, na które serdecznie zapraszamy.


PROFESJONALNA HIGIENIZACJA JAMY USTNEJ

Naszym głównym zadaniem są działania higienizacyjne – przywracają one odpowiedni stan higieny jamy ustnej, a jednocześnie zapobiegają temu, by w przyszłości stan ten się nie pogorszył. Oto, co wchodzi w skład higienizacji:

  • skaling - to jeden z pierwszych i bardzo ważnych kroków do poprawy stanu zdrowia jamy ustnej. Pod wpływem związków mineralnych obecnych w ślinie płytka nazębna utwardza się i powstaje z niej tzw. kamień nazębny. Obecność kamienia wywołuje stany zapalne oraz krwawienie dziąseł, odsłanianie szyjek zębowych oraz przyczynia się do procesu zaniku kości wokół zębów, co może skutkować rozwinięciem się choroby zwanej paradontozą. Kamień nazębny można usunąć jedynie poprzez profesjonalne czyszczenie w gabinecie stomatologicznym – szczotkowanie to za mało! Skaling polega na usunięciu złogów kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Jak często należy usuwać kamień? Jedyna właściwa odpowiedź to: tak często, jak trzeba. Są pacjenci, którzy wymagają częstych wizyt higienizacyjnych, ponieważ należą do grupy podwyższonego ryzyka (pacjenci z aparatami stałymi, paradontozą, uzupełnieniami protetycznymi lub niedostateczną higieną jamy ustnej). Zalecane jest, aby przynajmniej raz na pół roku udać się do higienistki i skontrolować ilość kamienia nazębnego.
  • piaskowanie - to wykonywane za pomocą mieszanki wody i specjalnego piasku czyszczenie powierzchni zębów, usuwające osady i powierzchowne przebarwienia. Ponadto zabieg ten jest skuteczny w usuwaniu niewielkich ilości kamienia nazębnego. Piaskowanie może stanowić dopełnienie skalingu i utrwalenia jego efektów – może również być wstępem do wybielania zębów. Zabieg piaskowania zębów to dobry wybór dla każdego, kto chce uatrakcyjnić swój wygląd, optycznie poprawiając stan zębów. Szczególnie jednak jest on adresowany do osób silnie narażonych na powstawanie przebarwień na zębach i osadzanie się na nich płytki. Należą do nich przede wszystkim nałogowi palacze tytoniu oraz osoby, które piją w dużych ilościach kawę, herbatę, a także czerwone wino oraz pacjenci ze stałymi aparatami ortodontycznym. Aby efekty zabiegu pozostały na długo, w ciągu doby od przeprowadzenia zabiegu należy przestrzegać białej diety.
  • polerowanie - to zabieg, który wykonuje się po skalingu oraz piaskowaniu, a polega on na dokładnym wypolerowaniu wszystkich zębów specjalną pastą o właściwościach polerujących oraz oczyszczających, aby zminimalizować ryzyko osadzania się kamienia nazębnego.
  • fluoryzacja – trwa zaledwie kilka minut, a przynosi mnóstwo korzyści! Podczas tego zabiegu na oczyszczone zęby nakładamy preparat o wysokim stężeniu fluoru. Aby uczynić ten zabieg jeszcze przyjemniejszym, mamy do wyboru różne smaki fluoru: m.in. skierowana głównie do dzieci guma balonowa, melon, karmel lub najchętniej wybierana przez dorosłych klasyczna mięta. Fluoryzacja ma wiele zalet. Hamuje rozwój próchnicy poprzez ograniczenie rozwoju wywołujących ją bakterii. Jednocześnie wzmacnia szkliwo i wspomaga jego remineralizację. Dodatkowo preparat tworzy na zębach ochronną powłokę, które zabezpiecza je przed niekorzystnym działaniem kwasów. Fluoryzację wykonujemy zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci.


EDUKACJA STOMATOLOGICZNA

Jesteśmy również ekspertkami w zakresie edukacji – instruujemy Pacjentów jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, pomagamy w doborze szczoteczki, pasty i płynu do płukania, informujemy o technikach odpowiedniego szczotkowania, jak również przybliżamy dodatkowe sposoby pielęgnacji jamy ustnej. Komplet takiej wiedzy sprawia, że dbanie o zęby i dziąsła nie będzie stanowiło dla Was żadnego problemu.


WYBIELANIE ZĘBÓW

Biały, promienny uśmiech jest naszą wizytówką, chcemy uśmiechać się swobodnie i robić dobre pierwsze wrażenie. Z tego powodu rośnie popularność zabiegów wybielania zębów. Jedną z najskuteczniejszych oraz najchętniej wykorzystywanych metod jest wybielanie nakładkowe. Procedura wymaga zaledwie dwóch wizyt – resztę przeprowadza sam pacjent według precyzyjnie przekazanych instrukcji. Zabieg wybielania przeprowadzamy na zdrowych i oczyszczonych z kamienia zębach. W trakcie pierwszego spotkania sprawdzany jest stan zdrowia jamy ustnej i, jeśli konieczne, przeprowadzana jest profesjonalna higienizacja. Następnie pobieramy wyciski zębów szczęki i żuchwy Pacjenta, które zostaną wysłane do laboratorium protetycznego. Technik wykona na ich podstawie dwie przezroczyste, elastyczne nakładki. Podczas kolejnej wizyty sprawdzamy, czy są idealnie dopasowane oraz dobieramy preparat wybielający o odpowiednim stężeniu. Wyjaśniamy również dokładnie, jak korzystać z nakładek, w jaki sposób nakładać żel, informujemy o częstotliwości i czasie wybielania. Sam zabieg przeprowadzany jest w domowym zaciszu – noszenie nakładek przez kilka godzin w ciągu dnia lub w nocy sprawia, że zęby stają się widocznie bielsze już po kilku dniach. W trakcie wybielania Pacjent może odczuwać niewielką nadwrażliwość zębów, dlatego powinien stosować do mycia pasty niwelujące tę uciążliwość. Równie istotne jest przestrzeganie tzw. białej diety. Oznacza to czasową rezygnację z potraw i napojów zawierających w sobie duże ilości barwników, m.in. czarnej kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina czy soków z ciemnych owoców.


METODA ICON - innowacyjne leczenie próchnicy i przebarwień

Możliwe, że nie znacie tego zabiegu – to stosunkowa nowość stomatologii. ICON można umieścić między profilaktyką próchnicy a założeniem wypełnienia. Jest to zabieg pozbycia się tzw. „białych plamek”, czyli odwapnień, próchnicy początkowej – przebarwień, które są widoczne na zębach i wyglądają nieestetycznie. Wszystko odbywa się bez użycia wiertła! To bezpieczny i przede wszystkim bezbolesny zabieg, który jest alternatywą standardowego wypełnienia. ICON to płynna żywica, która jest wchłaniana przez miejsca zmienione chorobowo w uszkodzonym zębie, wypełniając go i blokując penetrację próchnicotwórczych kwasów. Wczesna próchnica może więc być szybko zatrzymana, przy jednoczesnym zachowaniu tkanek zęba - z pełną estetyką i medycznymi korzyściami. Metoda ICON pozwala na delikatne leczenie bez borowania zmian na powierzchniach zębów, a także bez zbędnej utraty ich zdrowych tkanek. Zabieg może być przeprowadzony w trakcie jednej wizyty. Technika nie wymaga stosowania znieczulenia, a wyleczona powierzchnia wygląda jak zdrowe szkliwo.


Jak widzicie wizyta u higienistki to wiele możliwości – każda z nich zbliża Was do wymarzonego efektu. Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy zdrowie – bo zdrowy uśmiech to piękny uśmiech. Stale rozwijamy swoją wiedzę i jak najlepiej wykonujemy swoją pracę. Daje nam ona dużo satysfakcji, bo każdego dnia Pacjenci wychodzą od nas szczęśliwi i pewniejsi siebie. Zapraszamy na wizytę do Dentest Clinic, aby przekonać się, że możecie wiele zyskać, udoskonalić swoje nawyki higienizacyjne i przede wszystkim szeroko się uśmiechnąć!