Krótkie wędzidełko języka

Czy wiesz, że krótkie wędzidełko języka utrudnia karmienie dziecka, a w przyszłości może być przyczyną wad wymowy i wad zgryzu?

Wędzidełko języka to fałd błony śluzowej, który łączy język z dnem jamy ustnej. Zbyt krótkie wędzidełko ogranicza ruchomość języka. Problem ten najczęściej diagnozuje się u noworodków i małych dzieci.

Jak jednak rozpoznać za krótkie wędzidełko?

  • noworodek ma problem z ssaniem piersi
  • pokarmy stałe są przez dziecko nieprawidłowo przeżuwane
  • seplenienie i niewłaściwa wymowa niektórych głosek – głównie n, d oraz t
  • nadmierne ślinienie się

Skrócone wędzidełko może prowadzić również do komplikacji stomatologicznych. Nieskorygowane zaburzenie może spowodować rozwój próchnicy z powodu utrudnionego oczyszczania jamy ustnej oraz wpłynąć na rozwój wad zgryzu.

Z uwagi na charakter wady, wpływ na przyjmowanie pokarmu i wymowę, zabieg wykonuje się wcześnie, na ogół w wieku dziecięcym. Mali pacjenci często kierowani są na taki zabieg przez doradców laktacyjnych, pediatrów i logopedów. Zabieg frenotomii, a więc podcięcie wędzidełka, nie jest skomplikowany i może zostać przeprowadzony w gabinecie dentystycznym przez chirurga stomatologicznego. Podcięcie wędzidełka wykonuje się za pomocą skalpela, kautera lub lasera.

U noworodków zabieg ten wykonywany jest bez znieczulenia, ponieważ wędzidełko jest u nich słabo unerwione i ukrwione. U starszych dzieci stosuje się znieczulenie miejscowe. Krwawienie po zabiegu jest minimalne i trwa zazwyczaj kilka minut, a rana pozabiegowa goi się szybko i praktycznie nie powoduje powikłań.