Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Jeszcze do niedawna choroby miazgi, czyli wewnętrznych tkanek zęba, wiązały się często z koniecznością jego usunięcia. Na szczęście stomatologia stale się rozwija i zaawansowane stany chorobowe zębów nie zawsze oznaczają ekstrakcję. Endodoncja, powszechnie nazywana leczeniem kanałowym, to dziedzina stomatologii, która przyniosła dentystom skuteczne narzędzia w walce o piękny uśmiech pacjentów i zdrowe zęby.

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie - dlaczego leczenie endodontyczne jest tak skomplikowane? Wynika to z budowy ludzkich zębów. Ich wnętrze zbudowane jest ze zlokalizowanej w kanałach miazgi, w której znajdują się naczynia krwionośne oraz nerwy. Kanały te to bardzo wąskie struktury o przekroju mniejszym niż milimetr! Dodatkowo mogą one być zakrzywione lub rozgałęzione, co utrudnia skuteczne leczenie. Lekarz ma do dyspozycji obrazowanie rentgenowskie, w tym tomografię komputerową, które pozwala obejrzeć budowę kanałów oraz endometr umożliwiający dokładny pomiar ich długości. Współcześnie nieocenionym narzędziem w pracy endodonty stał się również mikroskop, którego użycie niesie wiele korzyści zarówno dla pacjenta, jak i lekarza.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – zalety

W Dentest Clinic stosujemy wysokiej klasy mikroskop Leica M320. Dzięki niemu lekarz ma bardzo dokładny wgląd w budowę kanału oraz tkanki dotknięte stanem zapalnym, które stały się siedliskiem bakterii. Tym samym podczas opracowywania kanału doskonale widzimy, co zrobić, aby zapobiec nawrotom choroby i uratować ząb przed ekstrakcją. Endodoncja pod mikroskopem pozwala również na usunięcie złamanych narzędzi stomatologicznych czy wypełnień zakładanych podczas poprzedniego leczenia kanałowego. Trudno dostępny kanał – bardzo wąski czy o nietypowym ujściu lub stopniu zakrzywienia – może być dokładniej i skuteczniej opracowany  przez lekarza.

Endodoncja pod mikroskopem – korzyści dla pacjenta

W naszej klinice na pierwszym miejscu stawiamy komfort pacjentów. Warto więc wiedzieć, że zastosowanie mikroskopu niesie ze sobą wiele korzyści. Użycie tego narzędzia sprawia, że leczenie endodotyczne w wielu przypadkach można zakończyć już na jednej wizycie. Jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne, a przy tym oszczędza pacjentowi dyskomortu czy strachu, jeśli wizyty w gabinecie dentystycznym takowy u niego wywołują. Leczenie kanałowe pod mikroskopem to także znacznie zmniejszone ryzyko konieczności podjęcia powtórnego leczenia kanałowego, które wynika najczęściej ze wspomnianej już skomplikowanej lub nietypowej budowy zęba. Występowanie powikłań leczenia endodontycznego, takich jak perforacje czy pęknięcia struktur zęba, jest również minimalizowane dzięki użyciu mikroskopu.

Endodoncja mikroskopowa to szansa dla wielu pacjentów stomatologicznych, których przypadki jeszcze kilkanaście lat temu uznane zostałyby za beznadziejne i bezwzględnie zakwalifikowane do usunięcia chorego zęba. Dzięki rozwojowi technologicznemu oraz stałemu kształceniu się naszego zespołu możemy zaproponować rozwiązania, które sprawią, że ból zęba będzie tylko wspomnieniem!