Starzenie dentalne

Proces starzenia dotyczy każdego z nas i nie zdajemy sobie sprawy, że najczęściej zaczyna on postępować od zębów. Żółte i nierówne zęby lub ich brak to oznaka wieku, tak jak siwe włosy lub zmarszczki. Białe i proste zęby to cecha młodości. Jeśli uśmiech wygląda na zdecydowanie więcej lat niż ma jego posiadacz, mówimy wówczas o starzeniu dentalnym.

Zdrowe zęby, ich prawidłowe ułożenie, liczba, czy też długość to nie tylko kwestia zdrowia i estetyki uśmiechu. Zaburzenia w obrębie zębów mogą znacznie przyspieszyć procesy starzenia się całej twarzy, doprowadzając do pojawienia się zmarszczek wokół ust i na policzkach. Istnieje szereg czynników powodujących, że będąc np. 30-latkiem, z uwagi na starzenie dentalne, możemy wyglądać o wiele starzej.

Jednym z elementów starzenia dentalnego jest ścieranie się szkliwa. W miarę upływu lat zęby ulegają ścieraniu, co jest procesem fizjologicznym. Ścierają się wszystkie grupy zębów. Gdy proces ten jest nadmierny, następuje postarzenie naszego uśmiechu. Przyczyn ścierania się zębów, a co za tym idzie procesu starzenia się uśmiechu, jest wiele:

  • stres powodujący napinanie mięśni narządu żucia, objawiający się jako zgrzytanie (bruksizm) lub zaciskanie zębów
  • nieprawidłowe zabiegi i nawyki higienizacyjne
  • wady zgryzu
  • braki zębowe prowadzące do nadmiernego obciążenia i co się z tym wiąże, ścierania pozostałych zębów

Należy pamiętać o tym, że ścieranie zębów wpływa nie tylko na ich faktyczne skrócenie, ale także na ich kolor - dochodzi do odsłonięcia zębiny, która ma kolor żółtawy i lepiej absorbuje barwniki ze środowiska zewnętrznego. Starzejące się zęby, na skutek długotrwałych przeciążeń, miewają popękane szkliwo, a także odsłonięte korzenie w związku z postępującą z wiekiem recesją dziąseł. W końcu, na skutek zaniku kości, możemy mieć także do czynienia z ruchomością zębów.

Kolejnym elementem starzenia zębowego są braki zębowe. I nie mamy tutaj na myśli tylko braków w obrębie zębów przednich. W przypadku braku zębów trzonowych, pozostałe zdrowe zęby narażone są na większe obciążenia, co prowadzi do ich ścierania i powstawania mikropęknięć. Przeprowadzone badania wykazały, że utrata utrata zębów wpływa negatywnie na hipokamp (obszar w mózgu odpowiedzialny za zapamiętywanie). To, z czasem, prowadzi do zaburzeń pamięci i orientacji przestrzennej. Dowiedziono także, że zaburzenia zgryzu powodują zwiększenie poziomu hormonów stresu we krwi.

Poza zaburzeniami wynikającymi z utraty uzębienia, istnieją także wady zgryzu wynikające z nieprawidłowej budowy szczęki i żuchwy. W takiej sytuacji kości i zęby przestają stanowić właściwe rusztowanie dla mięśni i skóry. W wyniku tego procesu szybciej powstają zmarszczki, bruzdy nosowo-wargowe się pogłębiają, usta nie mają podparcia, przez co stają się cieńsze, a policzki się zapadają. Także podkrążone oczy, pod którymi tworzą się obrzęki, mogą mieć związek z wadami w obrębie narządu żucia. Występowanie tzw. gotyckiego podniebienia, tzn. strzelistego i wąskiego, sprawia że praca naczyń limfatycznych i krwionośnych wokół oczu jest zaburzona, a w wyniku tego tworzą się zastoje, obrzęki i dochodzi do niedotlenienia.

Podobnie, jak w przypadku odmładzających zabiegów medycyny estetycznej w obrębie ciała i twarzy, można odjąć lat także naszemu uśmiechowi. Wszystkie powyżej wymienione zjawiska mogą być odwrócone lub można zapobiegać ich progresji. Dentysta może zaproponować odbudowę startych zębów. W zależności od nasilenia procesu ścierania zębów, zastosować można odbudowę kompozytową, korony, licówki i uzupełnienia typu on-lay. W przypadku przedłużania zębów, znakomite efekty przynosi przedłużenie siekaczy przyśrodkowych (jedynek) w stosunku do zębów bocznych (dwójek). Za sprawą wybielania poprawiony może być kolor zębów. Bez wątpienia z pomocą przychodzi tutaj także ortodoncja, która przy zastosowaniu odpowiednich metod leczenia może poprawić nie tylko warunki zgryzowe, ale także zmienić morfologię podniebienia i odciążyć stawy skroniowo-żuchwowe.

Dzięki współczesnej stomatologii możemy nie tylko zapobiegać postępującym z czasem niekorzystnym zmianom w wyglądzie twarzy, ale również przywrócić młody wygląd w momencie, gdy nasze zęby uległy już zniszczeniu. Poprawa wyglądu zębów i nadanie im młodszego wyglądu, uzupełnienie braków zębowych przez leczenie implantologiczne lub protetyczne, to nie tylko odmłodzony uśmiech i poprawa warunków estetycznych, ale przede wszystkim większa pewność siebie, a także profilaktyka pogłębiania się niekorzystnych procesów w obrębie jamy ustnej i całej twarzy.