Profesjonalna higienizacja jamy ustnej

Codzienne dbanie o zęby to najlepszy sposób, aby uniknąć ubytków i rozwoju próchnicy. Jednak mycie zębów, płukanie jamy ustnej czy nitkowanie to nie wszystko - warto raz lub dwa razy w roku wybrać się do dentysty na profesjonalną higienizację. To zabieg, który pomoże dokładnie wyczyścić zęby w miejscach trudno dostępnych przy szczotkowaniu oraz usunąć przebarwienia na ich powierzchni – dzięki temu możesz uzyskać efekt wybielenia!

Higienizacja składa się z trzech etapów:


1. SKALING – usuwanie kamienia nazębnego, czyli twardych złogów tworzących się głównie przy szyjkach zębowych. Kamień sprzyja rozwojowi próchnicy i paradontozy, a na jego powstawanie szczególnie narażeni są palacze oraz osoby regularnie pijące kawę lub herbatę.

Aby zrozumieć, czym jest skaling i jak ważną rolę pełni w profilaktyce chorób jamy ustnej, należy wiedzieć, czym jest kamień nazębny. Kamień powstaje z płytki nazębnej, która ulega mineralizacji pod wpływem soli mineralnych znajdujących się w naszej ślinie. O ile płytkę nazębną (zwaną również osadem) usuwamy podczas codziennego szczotkowania, to pozbycie się twardego kamienia nazębnego wymaga wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Zabieg usunięcia kamienia nazębnego nazywamy skalingiem. W Dentest Clinic przeprowadzamy go metodą ultradźwiękową, która jest znacznie bardziej komfortowa dla Pacjenta. Końcówkę skalera, który emituje ultradźwięki oraz rozpyla wodę, przykłada się do kamienia, a ten odrywa się od zęba. Zabieg trwa od 30 minut do godziny, zależnie od stanu rozwoju kamienia nazębnego. Zazwyczaj przeprowadza się po nim również piaskowanie, aby usunąć nawet najdrobniejsze pozostałości kamienia.

Skaling jest konieczny także, by uniknąć rozwoju próchnicy. Kamień nazębny stwarza doskonałe środowisko do rozwoju bakterii, które prowadzą do demineralizacji szkliwa i uszkodzeń zębów. Wywołuje on także zapalenie dziąseł, a to może skutkować paradontozą i utratą zębów. Istotna jest również kwestia estetyczna – u palaczy i osób, które piją dużo kawy lub herbaty, kamień nazębny przybiera ciemny kolor i może być wyraźnie widoczny nawet podczas zwykłej rozmowy.

Jak często wykonywać skaling? Zależy to oczywiście od szybkości odkładania się kamienia nazębnego, zaleca się jednak przeprowadzenie takiego zabiegu dwa razy w roku. To także świetna okazja do przeglądu zębów, więc warto wpisać ten zabieg do swojej „stomatologicznej rutyny”!


2. PIASKOWANIE – zabieg polega na usunięciu z powierzchni zębów nalotów i przebarwień. Z dyszy piaskarki wydobywa się pod ciśnieniem strumień mieszaniny wody i czyszczących drobin, który oczyszcza szkliwo.

Piaskowanie zębów jest standardową procedurą stomatologiczną wykonywaną w celu poprawy higieny jamy ustnej. Przeprowadza się je szybko, bezboleśnie, a efekty widoczne od razu po zabiegu. Piaskowanie doskonale sprawdza się w usuwaniu płytki nazębnej, redukuje przebarwienia i pomaga zapobiegać próchnicy. Dzięki piaskowaniu możemy dotrzeć do miejsc, których nie czyści zwykła szczoteczka – m. in. do przestrzeni międzyzębowych. W efekcie pozbywamy się niebezpiecznej płytki nazębnej, która jest siedliskiem bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy czy paradontozy. Co więcej, piaskowanie daje efekt wybielenia – powierzchnia zębów staje się wyraźnie jaśniejsza od razu po zabiegu!

Z końcówki piaskarki na powierzchnię zębów wydobywa się strumień mieszaniny wody pod ciśnieniem i drobin czyszczących, który usuwa ze szkliwa wszelkie osady i przebarwienia. Głównym komponentem piasku stomatologicznego są substancje na tyle twarde, aby poradzić sobie z usuwaniem osadu nazębnego, ale jednocześnie na tyle delikatne, aby nie spowodować uszkodzenia szkliwa. Piaskowanie - jako zabieg profilaktyczny - może towarzyszyć regularnym przeglądom. Szczególnie często powinni mu się poddawać palacze oraz osoby pijące dużo kawy i herbaty. Tę procedurę zalececa się wykonywać przed wybielaniem, co pozwoli uzyskać możliwie najlepszy efekt kosmetyczny. Częstsze piaskowanie należy także przeprowadzać po założeniu aparatu ortodontycznego. Procedura trwa przeciętnie od kilkunastu do trzydziestu minut i jest praktycznie bezbolesna. Może wystąpić lekki dyskomfort związany z podrażnieniem dziąseł, jednak mija on po  kilku godzinach. Piaskowanie można wykonywać zarówno ze skalingiem, jak i osobno. Wykonane po skalingu pomaga usunąć najdrobniejsze pozostałości kamienia i dokładnie oczyścić powierzchnię zębów


3. FLUORYZACJA – na zęby nakłada się specjalny preparat ze związkami fluoru, który skutecznie zabezpiecza zęby przed próchnicą i nadwrażliwością. Co więcej – pomaga również w leczeniu drobnych ubytków.

Fluor to mikroelement kluczowy w ochronie naszych zębów. Nie tylko zapobiega powstawaniu ubytków i wzmacnia szkliwo, lecz także może odwrócić jego demineralizację. Wykorzystywany przy fluoryzacji kontaktowej preparat zawiera fluor w wysokim, lecz bezpiecznym dla organizmu stężeniu – a ten, tuż po nałożeniu, zaczyna chronić nasze zęby! Dokładnie oczyszczone zęby pokrywa się warstwą specjalnego preparatu (w formie żelu, lakieru lub pianki), który wnika w szkliwo, wzbogacając je o bardzo ważne związki fluoru. Preparat utrzymuje się na zębach kilka godzin, a przez dwie godziny od jego nałożenia nie można jeść i pić. Zabieg jest zupełnie bezbolesny a jego wykonanie trwa do kilkunastu minut.

Mimo bardzo dokładnej higieny jamy ustnej może dojść do powstania ubytków. Fluoryzacja kontaktowa stanowi świetne uzupełnienie codziennej pielęgnacji zębów – szczególnie wśród pacjentów podatnych na rozwój próchnicy. Fluoryzacja daje najlepsze efekty po dokładnym skalingu i piaskowaniu zębów, dlatego rekomendujemy łączenie tych zabiegów. Warto pamiętać, że fluoryzacja to inwestycja w przyszłość – regularnie powtarzana sprawia, że unikniemy kosztownego leczenia i niepotrzebnego bólu.


Higienizacja to zabieg nie tylko dla osób, które chcą zadbać o śnieżnobiały uśmiech – powinien wejść w nawyk każdemu! Regularne wizyty higienizacyjne to również doskonała okazja do przeglądu zębów. Taka dobra rutyna pomoże uniknąć ubytków lub reagować odpowiednio szybko, jeśli jakieś się pojawią.