Stomatologia dziecięca - podcięcie wędzidełka - Dentest Clinic Łódź
Zdrowie jamy ustnej najmłodszych Pacjentów ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju zębów mlecznych, a w późniejszym okresie również zębów stałych. Przestrzeganie zasad higieny jamy ustanej minimalizuje ryzyko powstawania stanów zapalnych oraz ognisk próchnicy. W prawidłowy sposób przebiega również proces kształtowania się struktur kości szczęki i żuchwy.
Mali pacjenci często odczuwają lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Wynika to przede wszystkim z ich niewiedzy i strachu przed nieznanym. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest rozpoczęcie leczenia od wizyty adaptacyjnej. Wizyta adaptacyjna ma charakter zapoznawczy i nie wiąże się z wykonywaniem jakichkolwiek zabiegów czy procedur medycznych. Dziecko poznaje lekarza stomatologa, poznaje gabinet z wszystkimi sprzętami i narzędziami. Po takiej wizycie każda kolejna będzie przebiegała w dużo większym komforcie psychicznym dla małego Pacjenta.
Zespół Dentest Clinic zapewnia kompleksową opiekę stomatologiczną najmłodszych Pacjentów. Leczymy istniejące problemy i podejmujemy odpowiednie działania w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia nowych. Oferujemy m.in.:
- wizytę adaptacyjną (pierwsza wizyta)
- leczenie zębów mlecznych ( wypełnienia białe i kolorowe)
- fluoryzację zębów
- lakowanie
- usuwanie zęba mlecznego
- podcięcie wędzidełka u niemowlaka
Wizyta adaptacyjna odbywa się w Dentest Clinic w komfortowych warunkach, przyjaznych najmłodszym. Każdy Pacjent otoczony jest indywidualną opieką, a proces adaptacji dostosowywany jest do jego potrzeb.
Podcięcie wędzidełka u niemowlaka - DentestClinic Łódź
Czym jest wędzidełko języka?
Wędzidełko języka to miękki fałd błony śluzowej, który stanowi połączenie dolnej części języka z dnem jamy ustnej. Wędzidełko łatwo jest dostrzec – wystarczy otworzyć szeroko usta i unieść język w kierunku podniebienia. Widoczna cienka linia pod językiem to właśnie wędzidełko.
Skrócenie wędzidełka jest jednym z najczęstszych zaburzeń rozwojowych języka. Na określenie tej wady przyjmuje się termin ankyloglosja.
Wskazania do podcięcia wędzidełka języka u noworodków i niemowląt
Skrócone wędzidełko języka u noworodków i niemowląt może utrudniać karmienie piersią, a w późniejszych latach stanowić przyczynę zaburzeń mowy oraz wad zgryzu, a nawet przyczyniać się do utrwalania wad postawy ciała. Trzeba pamiętać, że zbagatelizowanie tego problemu może utrwalać nieprawidłowy wzorzec ssania, żucia i połykania.
Najczęściej na zabieg podcięcia wędzidełka języka najmłodsi pacjenci kierowani są przez położne, doradców laktacyjnych, neurologopedów i pediatrów, ponieważ ci specjaliści jako pierwsi diagnozują problem. Głównymi przyczynami, z powodu których rodzice zgłaszają się na zabieg podcięcia wędzidełka to utrudnione karmienie piersią, które może objawiać się pękaniem i ranieniem brodawek sutkowych, zdenerwowaniem dziecka podczas ssania, nieefektywnym karmieniem, zastojem pokarmu w gruczole piersiowym, stanami zapalnymi piersi w trakcie karmienia oraz słabym przybieraniem dziecka na wadze.
Na czym polega podcięcie wędzidełka u niemowląt?
Najskuteczniejszym sposobem leczenia ankyloglosji jest wykonanie frenotomii — podcięcia wędzidełka języka. Podcięcie wędzidełka w naszym gabinecie Dentest Clinic Łódź jest mało inwazyjny i im szybciej zostanie wykonany, tym lepiej. frenotomia znacznie poprawia komfort życia, zarówno dziecka, jak i matki.
Zabieg jest bardzo krótki, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga założenia szwów. Bezpośrednio po zabiegu, niemowlę może być przystawione do piersi. W czasie karmienia dziecko uspokoi się w ramionach mamy
Jak długo goi się rana pozabiegowa?
Rana po podcięciu wędzidełka jest niewielka i goi się w ciągu dwóch tygodni.
Istotne jest też, aby odpowiednio przygotować jamę ustną do zabiegu podcięcia wędzidełka języka. Bardzo ważne jest wsparcie manualne w postaci masaży, a także ćwiczeń czynnych. Ćwiczenia te należy kontynuować również po podcięciu wędzidełka, aby zabieg był w pełni skuteczny.
Profilaktyka próchnicy u dzieci
Profilaktyka próchnicy u dzieci to niezwykle istotny element stomatologii dziecięcej. Nasza klinika oferuje kompleksową opiekę, obejmującą lakowanie zębów, fluoryzację oraz edukację dotyczącą prawidłowej higieny jamy ustnej.
Cel profilaktyki: Profilaktyka próchnicy ma na celu utrzymanie zdrowych zębów mlecznych i stałych, zapobieganie procesom próchnicowym oraz edukację w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej.
Wskazania do profilaktyki:
- Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym
- Dzieci z predyspozycjami do próchnicy
Zabiegi profilaktyczne
Lakowanie zębów
Lakowanie zębów to skuteczny zabieg profilaktyczny, który skupia się na ochronie powierzchni żujących zębów bocznych przed atakiem bakterii i kwasów. Procedura ta ma na celu zapobieganie powstawaniu ubytków, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, gdzie bakterie mogą łatwo osiedlić się i spowodować próchnicę.
Jak przebiega lakowanie zębów:
- Lekarz stomatolog ocenia stan jamy ustnej, a następnie przygotowuje ząb do zabiegu.
- Na powierzchnię przygotowanej do pokrycia lakiem bruzdy nanosi się żel, nazywany wytrawiaczem. Wpływa on na zwiększenie chropowatości powierzchni zęba, co poprawia trwałość mocowania laku. Wytrawiacz dokładnie wypłukujemy, a ząb osuszamy.
- Kolejnym etapem jest naniesienie systemu wiążącego. Pozwala on na utworzenie specjalnego wiązania między materiałem kompozytowym a powierzchnią zęba, które charakteryzuje się szczególną wytrzymałością i trwałością.
- Ostatnim etapem zabiegu jest aplikacja laku szczelinowego. Prowadzi się ją w bardzo precyzyjny sposób, który ma na celu dokładne pokrycie nawet najmniejszych bruzd. Jego płynna konsystencja ułatwia pracę w nawet najwęższych przestrzeniach. Po aplikacji materiał utwardza się przy użyciu lampy polimeryzacyjnej.
Po zabiegu lakowania, w odróżnieniu od innych procedur stomatologicznych, pacjent po wyjściu z gabinetu może śmiało pić oraz jeść. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej.
Fluoryzacja zębów
Fluor przyjmowany w odpowiednich dawkach jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. W codziennej diecie dostarczamy go do organizmu wraz z wodą, znajdziemy go także w produktach zbożowych, żółtym serze, orzechach czy rybach.
W bezpośrednim kontakcie z powierzchnią zębów pierwiastek ten korzystnie oddziałuje na szkliwo - dzieje się tak, ponieważ fluor reaguje z występującym w tkance zębów hydroksypatytem tworząc z nim związek – fluorohydroksypatyt, który uodparnia uzębienie na szkodliwe działanie kwasów mogących przyczynić się do powstania próchnicy.
Fluoryzacja to prosta procedura stomatologiczna, polegająca na pokryciu zębów preparatami bogatymi we fluor. Najczęściej stosujemy specjalne lakiery, które po naniesieniu na zęby uwalniają pierwiastek i wysycają nim szkliwo.
Zalety fluoryzacji:
- profilaktyka fluorkowa ma istotne znaczenie w zwalczaniu próchnicy – fluor hamuje rozwój bakterii próchnicotwórczych
- fluoryzacja wzmacnia szkliwo i wspomaga proces jego remineralizacji, odtwarzając je w przypadku drobnych ubytków
- fluor tworzy powłokę na zębach, która chroni je przed szkodliwym działaniem kwasów
- stosowanie fluoryzacji u małych pacjentów wzmacnia uzębienie na całe życie (niedobór fluoru przyczynia się do zmniejszenia twardości szkliwa)
Jak przebiega fluoryzacja zębów:
Fluoryzacja w gabinecie stomatologicznym (tzw. fluoryzacja kontaktowa lub egzogenna) to kilkuminutowy zabieg, w trakcie którego lekarz dentysta nakłada na oczyszczone i osuszone zęby specjalny preparat zawierający wysokie stężenie aktywnego fluoru. Najczęściej ma on postać smakowego żelu lub pianki. Cały zabieg trwa zaledwie kilka minut i jest on dla dziecka bezpieczny i bezbolesny.
Zalecenia dla rodziców:
- Ważne jest, aby przez 2 godziny po zabiegu fluoryzacji maluch niczego nie jadł ani nie pił
- Nie należy myć zębów przez około 12 godzin
- Regularne wizyty kontrolne: Planuj wizyty u stomatologa dziecięcego co pół roku.
- Zdrowa dieta: Ogranicz spożycie słodyczy i napojów gazowanych.
- Utrzymuj higienę jamy ustnej: Wprowadź prawidłową rutynę mycia zębów.
Zęby małych pacjentów są bardziej podatne na działanie szkodliwych bakterii i uszkodzenia mechaniczne. Aby temu zapobiec warto regularnie przeprowadzać zabieg fluoryzacji zębów dla dzieci.
Zespół specjalistów w naszej klinice serdecznie zaprasza. Skorzystaj z naszych usług i umów wizytę dla swojego dziecka, aby rozpocząć skuteczną profilaktykę próchnicy.